+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Jak vybrat povinné ručení pro luxusní vůz

Povinné ručení musí mít ze zákona sjednáno každý majitel vozu. Zkušenější řidiči běžného automobilu, se kterým jezdí třeba jen po městě, mohou platit i méně než 5000 Kč ročně. V segmentu luxusních vozidel se částky pohybují řádově výše.

 

12_generaliceska.cz_rollsroyceclub.cz_Jak vybrat povinné ručení pro luxusní vůz_LJ
Foto: pexels.com

 

Kolik stojí povinné ručení pro luxusní vozy?

 

V první řadě bychom si měli specifikovat, o čem se v případě povinného ručení konkrétně bavíme, mluvíme-li o „luxusních vozech“. Někdo totiž může za luxusní vůz považovat například každý automobil s trojcípou hvězdou na kapotě. Pokud si ale koupíte nejmenší Mercedes-Benz třídy A s výkonem motoru 100 kW, velmi pravděpodobně jej budete schopni pojistit za poměrně příznivou částku.

 

V kontextu tohoto článku tedy do segmentu luxusních vozů spadají spíše luxusní limuzíny, jejichž pořizovací cena se pohybuje v řádu milionů korun. Současně mají tyto vozy pod kapotou objemné motory o minimálním výkonu 250 kW.

 

Přestože se cena povinného ručení odvíjí od celé řady dalších proměnných, má na její výpočet zásadní vliv právě ukazatel hodnoty vozu a výkonu motoru.

 

Rozsah ceny pojistného se bude lišit, s vysokou pravděpodobností však bude cena za povinné ručení luxusních vozů přesahovat 15 000 Kč ročně a překvapit by vás neměla ani dvojnásobná či trojnásobná cena u některých modelů a specifikací.

 

Co se promítá do ceny povinného ručení?

 

Pojišťovny pracují s obrovským množstvím dat. Celý obor je plný statistiky a matematiky – je nutné, aby pojišťovna byla schopna z toho, kolik na pojistném vybere, pokrýt škody z pojistných událostí. A ještě musí zbýt na její vlastní provoz a na zisk akcionářů.

 

Z toho důvodu se pojišťovny snaží stanovit cenu pojistného co nejpřesněji, a to i s ohledem na pravděpodobnost toho, jak „nákladný“ bude konkrétní zákazník. Právě proto si všichni mladí řidiči mohou všimnout, že jejich povinné ručení je mnohem dražší než v případě rodičů, kteří třeba vlastní totožný vůz a mají jej pojištěný u stejné společnosti. Mladší řidiči zkrátka dle statistik způsobují více nehod, a proto je pojištění jejich auta obecně dražší. Navíc pojišťovna ještě nezná jejich pojistnou historii a nedokáže proto předvídat jejich chování na silnici.

 

Podobně tomu může být v případě konkrétní značky aut, či dokonce konkrétního vozu. Pokud řidiči některých aut dle statistik jezdí v průměru agresivněji a mají více nehod, povinné ručení vozu může být o něco dražší. To je případ mnoha sportovně laděných vozů.

 

Nenechte se odradit a ušetřete

 

Poptejte povinné ručení u více pojišťoven a vyberte si nejlepší nabídku. Ceny se mohou značně lišit. Pomoci mohou i internetové srovnávače. Někteří mladší řidiči pojišťují své vozy na rodiče. Vůz totiž může na své jméno pojistit kdokoliv nehledě na to, kdo jej vlastní, zákonná povinnost sjednání povinného ručení je tím splněna.