+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Obrazem: Rolls-Royce Wraith do detailu (71x foto)

Na letošním, již druhém sraze vozů Rolls-Royce a Bentley jsme prezentovali nejnovější přírůstek do modelové řady automobilky Rolls-Royce. Šlo o vínové kupé Rolls-Royce Wraith, které nám zapůjčila sama automobilka.

 

Je to vůz, který byl vyvinut proto, aby si ho jeho majitel mohl řídit sám. Na řidičově sedadle v modelu Phantom i Ghost by měl totiž sedět řidič, tedy zaměstnanec, nikoliv majitel. Je to také dosud nejsilnější vůz, který opustil brány automobilky. Vždyť pod jeho dlouhou přední kapotou je dvojicí turbodmychadel přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,6 litru. Výkon motoru je neskutečných 465 kW/632 koní při 5 600 ot./min a točivý moment 800 Nm dostupný od 1 500 do 5 500 ot./min! Výkon přenáší osmistupňová automatická převodovka ZF na kola zadní nápravy. Zrychlení z 0 na 100 km/h tak trvá pouhých 4,6 sekundy a maximální rychlost je limitována 250 km/h. Nebýt hmotnosti 2 360 kg, byla by dynamika ještě větší. Vozy Rolls-Royce ale nikdy nebyly o závodění, spíše o dostatečném výkonu, který jeho majiteli dokáže zprostředkovat v případě potřeby.

 

Rolls-Royce Wraith, ač nejmenší za nabídky, je dlouhý téměř 5,3 metru a široký je skoro dva metry. Nabídne čtyřmístný interiér s dostatkem prostoru na všech sedadlech i v zavazadlovém prostoru o objemu 470 litrů.

 

Luxusní je nejen vzezření samotného vozu, ale také jeho výbava. Mezi největší lahůdky se jistě dá považovat spojení techniky (automatické převodovka) s GPS navigací. Že nevíte, o čem mluvím? Jde o systém SAT (Sattelite Aided Transmission), který ví, kde se auto pohybuje, a dokáže při blížící se zatáčce nebo klesání či stoupání podřadit (a nebo přeřadit) tak, aby jízda byla neustále hladká. Auto se dokáže přizpůsobit také jízdnímu stylu řidiče, a tak se bude jinak chovat u „řidiče závodníka“, ale i u „řidiče krajinkáře“. Ve výbavě ale nechybí takové samozřejmosti jako systém nouzového brzdění iBrake 6, rozpoznávání chodců, adaptivní tempomat, nouzové volání Auto eCall, automatické přepínání dálkových světel a další.

 

Pavel Srp, člen výboru RRBC
šéfredaktor internetového portálu auto-mania.cz