+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Pojištění luxusních vozů

Jste majitelem luxusního vozu? Pak se pojištění svého plechového miláčka určitě nevyhnete. Jaké vás při tom čekají nástrahy?

 

Pokud jde o povinné ručení, to platí úplně stejně pro vozy malé i velké, levné i luxusní. Musí jím zkrátka disponovat každé vozidlo, které vyrazí na běžné silnice. Cena povinného ručení se však liší, v závislosti na pojišťovně i daných parametrech jako je technická výbava vozu nebo osobní profil řidiče.

 

Obecně platí, že za pojištění pro luxusní vůz zaplatíte více peněz než za pojištění klasického vozu. Částka se může vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun. Například Audi A6 s rokem výroby 2012 vás průměrně vyjde i na 32 000 korun na povinném ručení. Nejen kvůli tomu jen dobré si nabídky pojišťoven předem porovnat a zjistit tak, která nabídka je pro vás ta nejvýhodnější.

 

rollsroyceclub.cz

 

Pozor na starší vozy

 

Luxusní automobily lze rozdělit z hlediska pojištění do dvou kategorií. Těmi jsou sběratelské vozy a moderní luxusní automobily. Pokud totiž chcete pojistit luxusního veterána, můžete se setkat s minimálně dvěma problémy. V případě nehody starého luxusního vozu se totiž musí náhradní díly vyrobit stejnou metodou a ze stejných materiálů jako originál, jinak by došlo k snížení jeho hodnoty. Tyto náklady však nejdou vyčíslit klasickou metodou. Cena pojistky tak ve výsledku nejde předvídat. Kvůli této nejistotě se pojišťovny do pojištění těchto vozů příliš nehrnou.

 

Dalším problémem starších luxusních vozů je jejich stoupající hodnota v čase. Tyto vozy totiž na rozdíl od běžných vozů hodnotu neztrácejí, ale naopak nabírají. I to je pro pojišťovny nevítanou komplikací

 

A proč je vlastně pojistné na luxusní vozy tak vysoké? Protože ve velké většině se jedná o velmi drahá vozidla s výkonným motorem. Pojistné se odvozuje právě i od kubatury motoru a parametrů jako je značka a typ vozu. Kvůli tomu se s luxusními značkami dostanete často na vysoké ceny pojistného. Mezi další faktory, které ovlivňují cenu pojistného patří například i místo bydliště. V Praze je cena pojistného nejvyšší, protože se zde také nejvíce bourá, naopak na Vysočině zaplatíte menší částku. Více zaplatíte také pokud je vám do 25 let, což je bráno za rizikový věk.

 

Jak ušetřit?

 

Přesto však existují možnosti, jak můžete ušetřit na povinném ručení pro svůj luxusní vůz. Prvním krokem by mělo být již zmíněné srovnání pojištění u jednotlivých pojišťoven. Zároveň můžete udělat to, že pojištění napíšete na někoho staršího. Nevýhodou však je, že v případě porušení předpisů nebo nehody by se body odečetly jak vám, tak zapsanému pojistníkovi. Přesto však může případný rozdíl v pojištění mezi dvacátníkem a čtyřicetiletým člověkem až 100 %

 

Jednou z dalších možností, jak při sjednání pojistky ušetřit, jsou bonusy. Ty se totiž počítají za beznehodovou jízdu a můžete si díky nim razantně snížit cenu povinného ručení. Pokud však naopak často bouráte, může se vám cena povinného ručení nepříjemně prodražit.

 

Podobná situace jako u povinného ručení platí i u „havarijka“. Pokud vlastníte luxusní vůz, musíte si výrazněji sáhnout do peněženky, vše zjistíte například díky kalkulačce havarijního pojištění. Jako příklad lze uvést havarijní pojištění pro vůz Ferrari F430 vyrobeného v roce 2014. Na něj může stát pojistka i 150 000 Kč. Stejné jako u povinného ručení je i odůvodnění vysokých cen- škody u luxusních vozů se totiž šplhají i do milionů korun.

 

Pokud si vyřizujete povinné ručení, je dobré uzavřít spolu s ním rovnou i havarijní pojištění, ty nejvýhodnější ceny najdete na www.kalkulator.cz. K tomu si lze vybrat i nabídky dalších připojištění. Doporučuje se také podívat na výši pojistných limitů, které jsou ze zákona minimálně 35 milionů korun na škody na zdraví a majetku. V případě luxusních vozů je totiž lepší je zvýšit na 100 milionů Kč.

 

Text: Ondřej Hudec, Foto: Shutterstock