+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Rolls-Royce ART TALK – Nahlédnutí do uměleckých sbírek Lobkowiczů

 

Speciální umělecký program Rolls-Royce nabízí nezapomenutelné zážitky a jedinečný vhled do světa umění, sběratelství a kulturních zážitků. První setkání Rolls-Royce „Art Talk“ v České republice, které se uskutečnilo na konci listopadu, zavedlo příznivce značky na zámek v Nelahozevsi, kde jim byla představena část uměleckých sbírek rodiny Lobkowiczů, včetně slavné Lobkowiczké knihovny.

 

Lobkowiczká sbírka je považována za nejstarší a nejpůsobivější soukromou kolekci českého a středoevropského umění. Například nejstarší položkou Lobkowiczké knihovny je evangeliář pocházející z konce 9. století. Součástí sbírek jsou umělecké předměty období středověku a renesance, sbírky keramiky a zbraní a díla slavných evropských mistrů, jakými jsou Pieter Bruegel starší, Canaletto, Velázquez, Rubens a Veronese. Obsahují také jeden z největších souborů španělských portrétů ze 16. a počátku 17. století nacházejících se mimo Španělsko a Rakousko.

 

Vyvrcholením výpravy za uměním s Rolls-Royce byla panelová diskuze s Williamem Lobkowiczem v Lobkowiczkém paláci v srdci Prahy za přítomnosti moderátorky Jemimy Montagu. V paláci ze 16. století je k vidění další část výjimečných uměleckých kusů i poklady z hudebního archivu, mezi kterými jsou i dobové opisy a tisky skladeb Mozarta a Beethovena s jejich vlastnoručními poznámkami a úpravami.

 

 

Během „Art Talk“ se William Lobkowicz například svěřil, že sám sebe považuje spíše za správce než vlastníka sbírek, a jeho hlavním cílem je zachování kulturního dědictví pro budoucí generace, a to jak pro laickou, tak i odbornou veřejnost. „Zázemí, které jsme vytvořili, neumožňuje jen uchovávání kulturního dědictví. Umožňuje také mistrovská díla komplexně zkoumat, a to jak studentům, badatelům, tak i širší veřejnosti. I v tom vidíme způsob, jak uchovávat trvalé dědictví po mnohá další staletí,“ komentoval Lobkowicz.

 

Karel Kadlec, ředitel Rolls-Royce Motor Cars v Praze uvedl: „Je pro nás velkým potěšením pozvat naše příznivce na tak výjimečný zážitek. Děkuji panu Lobkowiczovi za tuto jedinečnou příležitost. Jeho iniciativa je skvělým příkladem sdíleného umění.“

 

Umělecký program Rolls-Royce se zavázal kreativně přispívat k podporování a rozvoji uměleckého světa a snaží se spolupracovat s mezinárodně uznávanými institucemi a muzei. V rámci programu probíhají série „Art Talk“, které nabízí vhled od nastupujících i tradičních umělců, odborníků a předních osobností kultury.