+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Test kabrioletu Rolls-Royce Dawn

Rolls-Royce Dawn. Nejnovější přírůstek do rodiny vozů Rolls-Royce. K tomu kabriolet s klasickou plátěnou střechou. Co si více přát?

 

A právě tento vůz nám byl zapůjčen pražským zastoupením automobilky Rolls-Royce k vyzkoušení a testu. Nyní vám přinášíme naše zážitky a dojmy z jízdy s tímto mimořádným vozem. Mimochodem, prohlédnout si ho můžete již v sobotu na čtvrtém ročníku srazu vozů Rolls-Royce a Bentley!

 

Nadchází sezóna a konečně snad teplé dny, a tak stáhněme bezhlučnou elektricky ovládanou střechu a pojďme se opájet naprosto dokonalou jízdou bez jakýchkoli rušivých zvuků, nepříjemných vibrací či bouchání podvozku. Ano, Rolls-Royce Dawn patří mezi nejšpičkovější auta světa a v luxusu se mu nemůže téměř nic rovnat. Jen málokterý vůz je stejně pohodlný a lepší jsou nejspíš pouze jediné dva na světě, větší bratr Rolls-Royce Phantom a špičkový model od Bentley, Mulsanne.. (Test vozu Rolls-Royce Phantom si již můžete přečíst na klubovém webu, článek o Bentley Mulsanne, který jsme měli k dispozici nedávno, aktuálně připravujeme).

 

Každopádně v Rolls-Royce Dawn si můžeme vychutnat opojný pocit jízdy v přepychovém voze se staženou střechou. Jízda je naprosto skvostná. Téměř neslyšný šepot vidlicového dvanáctiválce, sametově řadící převodovka, kdy prakticky nepoznáte, že přeřadila na jiný rychlostní stupeň, špičkové brzdy, které si bez problémů poradí s těžkým vozem. To vše jsou atributy, které jízdu s vozem řadí do zcela jiné kategorie, a když k tomu přičteme i naprosto dokonalý podvozek, který s elegancí tlumí veškeré silniční nerovnosti, pochopíme, proč vozy Rolls-Royce vždy patřily, stále patří a nepochybuji o tom, že vždy budou patřit, k nejlepším a nejluxusnějším vozům na světě.

 

Rolls-Royce Dawn vychází technicky ze svých dvou starších bratrů Rolls-Royce Ghost a Wraith. Vzhledem ke koncepci vozu bez střechy dostal zesílenou karoserii v místech podlahy, je tedy o něco těžší než jeho bratři, váží 2560 kg. Hodnoty výkonu, zrychlení a maximální rychlosti jsou však podobné. Vůz dokáže jet skutečně hodně rychle, vždyť jeho zrychlení z 0 na 100 km/h je méně než 5 vteřin. Ale nejvíce mu to sluší právě při pomalé jízdě na promenádě za slunečného počasí se staženou střechou, kdy s tichým šustěním pneumatik míjí kolemjdoucí s otevřenou pusou. Jízda je s ním neskutečná, člověk si na něj neuvěřitelně rychle zvykne. Naopak je pak šokován, když z něj přesedne do jiného auta. A to jakéhokoli. Když jsme ho vraceli, přesedl jsem do BMW 535 Alpina biturbo a po nastartování jsem se hned lekl, že je v něm něco rozbitého. Takový obrovský rozdíl je v kultivovanosti projevu a sametově tichém chodu i jízdě vozu Rolls-Royce…

Martin Kot, prezident RRBC

 

Vlastnosti vozu:

Motor: V12 6,6 litru
Výkon: 570 koní
Krouticí moment: 820 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 4,9 s
Maximální rychlost: 250 km/h el. omezena