+420 602 680 051

bentleyclub.cz
rollsroyceclub.cz
info@rollsroyceclub.cz

Víme, jak zachránit Rolls-Royce před zkázou

Chcete-li udržet své auto ve skvělé kondici, musíte se mu náležitě věnovat. V případě starších aut to platí dvojnásob. Úkonů, kterým byste se měli pravidelně věnovat, je přitom mnohem více, než se na první pohled zdá. Jak spolehlivě uchránit automobil před zkázou a prodloužit jeho životnost o mnoho let? Poradíme uvnitř článku.

 

rolls-royce-1181239_960_720

Foto: pixabay.com

 

Venku je spousta rizik – auto parkujte v garáži

 

Automobily jsou sice samozřejmě určené pro jízdu ve venkovním prostředí, přesto jim ale dlouhodobě venkovní pobyt nesvědčí. Barvu a kvalitu laku ovlivňuje sluneční UV záření, velmi negativní dopad na lak vozu má i ptactvo, které se s oblibou trefuje právě do našich čtyřkolových miláčků nežádoucími dárečky. Připomínat asi nemusíme, že není vhodné parkovat pod kvetoucími stromy (kdo někdy nechal na jaře auto delší dobu pod lípou, ví, o čem mluvíme) a na podzim zase pod stromy plodícími.

 

Velkým rizikem je i parkování pod stromy v době letních bouřek a na volném prostranství v případě krupobití. A pokud tohle všech zvládnete, ještě vás může nepříjemně překvapit vandal nebo nezkušený řidič, kteří se rovněž mohou na vašem vozu neblaze vyřádit.

 

Nemáte-li jinou možnost, v případě dlouhodobého venkovního stání alespoň chraňte svůj vůz plachtou. S finančními výdaji, které jsou spojené s opravou škod plynoucích z některých z výše zmíněných událostí, zase pomůže havarijní pojištění vozu. Pamatujte ale na to, že největší zbraní je v tomto ohledu garáž, kde bude auto skutečně v bezpečí.

 

Vyhněte se mycím linkám na čerpacích stanicích

 

Životnosti automobilu prospívá i pravidelné mytí. Zmíněné ptačí výtrusy je vhodné odstranit co nejdříve, aby nenarušovaly strukturu laku. I drobný prach je ale vhodné omýt, aby se jím auto nezanášelo zejména v ohybných částech. Zapomeňte přitom na automatickou myčku – ta může lak poškrábat, výsledek navíc nikdy není dokonalý. Spolehlivě auto umyjete pouze klasickou ruční prací. Nejprve auto opláchněte vysokotlakým čističem, poté hezky ručně odstraňte ulpívající nečistoty. Pomůže i následná aplikace vosku a dalších ochranných přípravků. Nezapomeňte ani na interiér a záhyby ve dveřích, pod kapotou apod.

 

Pravidelná kontrola, údržba a servis

 

Vždy, když auto důkladně omyjete, měli byste zkontrolovat i další drobnosti – hladinu všech kapalin, tlak v pneumatikách, světla, stěrače a další. Však to znáte „světla svítí, stěrače stírají“. Pozornost ale věnujte i brzdám, výdechům klimatizace apod. Dodržujte také pravidelné servisní intervaly, které prodloužení životnosti vozu výrazně napomohou.

 

Na cestách s rozvahou

 

V neposlední řadě se životnost automobilu snižuje agresivní jízdou. Jízdní styl brzda-plyn si nechte pro vůz, který patří na závodní okruh. V běžném provozu by měla být jízda plynulá. Vyhýbejte se výmolům a nerovnostem, nestůjte dlouze na spojce a včas řaďte na vyšší, resp. nižší rychlostní stupeň.